Karma. Dobro i zło zależy od nas samych. Wyznawcy buddyzmu wierzą, że to, jaki jest świat zależy od nas samych, a nasze czyny bezpośrednio tworzą nasze przyszłe doświadczenia. Sami tworzymy nasze życie, swoją przyszłość, która jest związana więzami z przeszłością i teraźniejszością. To my jesteśmy odpowiedzialni za własne szczęścia i cierpienia. A dzieje się tak, dlatego że rządzi nami prawo związku przyczynowo skutkowego, prawo karmy.
Karma – coś więcej niż działanie. Słowo „karma” należy do tej grupy słów, których się nie tłumaczy. W podstawowym znaczeniu określa „działanie”, jednak w naukach Buddy do samego „działania” przypisuje się tak wielką wagę, że sanskryckie słowo „karma” oznacza o wiele więcej niż samo „działanie”.
Mianowicie buddyści uważają, że wszystko co do tej pory zrobiliśmy i robimy jest naszą karmą. Nasze wspomnienia, czyny, czy wydarzenia z dzieciństwa, sprzed dwóch dni, kilku miesięcy a nawet lat – to wszystko stało się naszym teraźniejszym życiem.
Karma działa na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Otóż obecna chwila jest kształtowana zarówno przez przeszłe jak i teraźniejsze działania, natomiast obecne działania kształtują nie tylko przyszłość, ale i teraźniejszość. Karma stanowi dla buddystów osobistą wolność i uniwersalną odpowiedzialność za ogół otaczającego nas świat.